Az esszenciális zsírsavak "jó" zsírok, amelyek jótékony hatással vannak szervezetünkre, főként a szívünkre, és esszenciálisak, mert a szervezetünk nem képes őket előállítani. Az Omega-3 és az Omega-6 két esszenciális zsírsav, amelyek pozitív hatással vannak szervezetünkre, ha mindkettő szintje kiegyensúlyozott.
Magyarországon a korábbi évtizedekben sem túl magas halfogyasztás napjainkra rendkívül alacsony szintre esett vissza. A napi fehérjeszükséglet felét-harmadát már kis mennyiségű (10 dkg) hal elfogyasztásával is kielégíthetjük. A legtöbb hal B12-vitaminban gazdag, valamint a pajzsmirigyműködéshez szükséges jódban.
Az olajos húsú halak (pl. lazac, hering) legalább kétszer annyi energiát tartalmaz, minta fehér húsúak. A telített zsírsavakban gazdag állati zsíroktól eltérően a telítetlen zsírsavakban gazdag halolajok egyáltalán nem károsak az egészségre, épp ellenkezőleg: a kutatások kimutatták, hogy azokat, akik hetente legalább egyszer tengeri halat fogyasztanak kevésbé fenyegeti a szélütés és a szívbetegség veszélye.
A szakemberek szerint a halakban az omega-3-zsírsavak azok a vegyületek, amelyek a szív- és keringési betegségekkel szemben védelmet nyújtanak, valószínűleg azáltal, hogy csökkentik a vérrögképződés kockázatát, és javítják a véráramlást a kis erekben. Több vizsgálat igazolta, hogy a zsíros halak fogyasztása enyhíti a pikkelysömör tüneteit. Feltehetőleg ez is az omega-3-zsírsavaknak vagy az egyes tengeri halakban (például a heringben és a makrélában) nagy mennyiségben található D-vitaminnak köszönhető. Az omega-3-zsírsavak a szem és az agy egészséges fejlődéséhez is nélkülözhetetlenek, ezért a várandós anyák étrendjében különösen fontos szerepet játszanak.
Egy szív-, ér- és keringési betegségekről 1994-ben kiadott angol jelentés napi 0,2 (heti 1,5) gramm omega-3-zsírsav fogyasztását javasolja, más táplálkozástudományi szakemberek szerint kifejezettebb védő hatása van napi 0,5-1 grammnak. A halgazdaságokban nevelt tengeri halak ugyanannyi omega-3-zsírsavat tartalmaznak, mint vadon élő társaik.
A tonhalban sok a D-vitamin és a B12-vitamin, valamint az omega-3-zsírsav. A konzerválás során vitamintartalma megmarad, de az omega-3-zsírsavak nagy része elvész, mert a konzerválás előtt az olaj nagy részét konzerválás előtt kivonják a halból. 10 dkg növényi olajban tartósítva több mint kétszer annyi energiát tartalmaz, mint sólében pácolva, nátriumtartalmuk azonban azonos.
A makréla gazdag omega-3-zsírsavakban, D-vitaminban és szelénben. Húsának zsírtartalma évszaktól függően változik, nyáron ívás után a legkisebb, s decemberben a legnagyobb. Egy átlagos méretű 20 dkg-os halban mintegy 6,5 gramm omega-3-zsírsav található.
A hering omega-3-zsírsavakban szintén gazdag. Mivel könnyen romlik, tartósítására sokféle módszert dolgoztak ki: pácolás, sózás, füstölés. A pácolt hering nagy sótartalma hozzájárulhat a vérnyomás emelkedéséhez, hisztamin- és tiramin tartalma pedig az arra hajlamosaknál fejfájást válthat ki.
A szardínia olcsó, értékes forrása a fehérjéknek, vasaknak, cinknek és más tápanyagoknak. Zsírtartalma mintegy 10%, növényi olajban tartósítva 14%. A friss szardíniát leggyakrabban sütve fogyasztják.
A lazac és a pisztráng ugyanabba a családba tartozik, mindkettő fehérjében, esszenciális zsírsavakban A-vitaminban, B12-vitaminban és D-vitaminban gazdag.
"Ha egészségesen étkezel és diétázol, a bőrödön és a hajadon is meg fog látszódni. Ha vékonyszálú hajjal születtél, és mindig is a vastag hajszálak tetszettek, most tehetsz érte. Ez egy olyan kiegyensúlyozott diéta, amely a fehérje- és vastartalmával gyors növekedést, és vastagabb hajszálakat eredményez."
A lazac
Ez a finom olajos halak egyike Omega-3 zsírsavakat tartalmaz és magas a fehérje száma is, de kiváló szelén, B12, B6, D vitamin és magnézium forrás is.
Zöldségek
Popeye tudott valamit már régen. A spenót, a brokkoli és a fehérrépa a vitaminok egy kiváló forrása, főleg a C vitaminé, amire a testednek szüksége van minden esetben. Ezen kívül vasat és kálciumot tartalmaznak
Babfélék
A lencsefélék és a veteménybabok fontos részét képezik a „hajdiétának”. Nem csak bőséges fehérjét nyújtanak, hogy hajnövekedést idézzen elő, de bőséges vas, cink, és biotint is tartalmaznak. A biotin vízben oldódó vitamin, más néven H-vitamin. Érdekessége, hogy molekulája ként tartalmaz. A szervezetben leginkább az anyagcserében részt vevő különböző enzimek alkotórészeként szerepel.
Dió
A brazíliai diófélék a szelén legjobb forrása, amely egy fontos ásványi anyag a fejbőröd egészségéért. A diók alpha-linolenic savat tartalmaznak, valamint Omega-3 zsírsavat, ami segíthet kondicionálni a hajadat. Továbbá szintén a cink egy fantasztikus forrása a dió, de a mandulák is. A cinkhiányosság a haj hullásához vezethet.
Baromfi
Csirkéket és pulykákat is érdemes fogyasztani, mert a jó minőségű fehérje, ami bennük van, segíteni fog, hogy egészséges hajad legyen.
Megfelelő fehérje nélkül vagy kis mennyiségű fehérjével, gyenge és törékeny hajad lesz, és a hajszín elvesztésével is végződhet.
Tojás
Mindegy milyen formában fogyasztod, mert hatásos. Sütheted, főzheted, összenyomhatod. A tojásokat találják a legjobb fehérjeforrásnak.
Szintén tartalmaz biotint és B vitamint, amelyek fontos szépségtápanyagok.
Teljes kiőrlésű magvak
Ezekben a gabonafajtákban megtalálható a cink, a vas és a B-vitamin. Azon kívül, hogy erősíti a hajat, neked is energiát biztosít. Érdemes reggel elfogyasztani teljes kiőrlésű gabonapelyhet.
Osztriga
Az osztriga fontos nyomelemeket, cinket és antioxidánsokat tartalmaz. A cink minden sejtben az anyagcsere nélkülözhetetlen eleme, mivel több, mint 200 féle enzim alkotója. Fontos elem a bőr és a haj egészségének megőrzésében.
Alacsony zsírtartalmú tejtermékek
Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, mint a sovány tej és joghurt a kálcium forrásai, ami a hajnövekedésért elengedhetetlen ásványi anyag. Savót és kazeint tartalmaznak, amely két jó fehérjeforrás. Érdemes elfogyasztani reggelente egy joghurtot. Érdemes hozzákeverni diót, hogy az Omega-3 zsírsav beviteled is meglegyen.
Sárgarépa
A sárgarépa az egészséges fejbőrért sokat tesz. A vitamin tartalma miatt hozzájárul a szem, a bőr, a haj, a fogak és fogíny egészségének megőrzéséhez, mert fejlődésükben fontos szerepet játszik. Hatására a haj sima és bársonyos lesz.